Outstanding Operational Employee Past Winners

The previous winners of the annual Outstanding Operational Employee award

2020

  • School-based, Long Van, Building Supervisor, Camelot Elementary School
  • Nonschool-based, Patti O. Parisi, Executive Administrative Assistant, Financial Services

2019

  • School-based, Celine Sinclair-Peebles, Instructional Assistant, Transition Support Resource Center Fairfax
  • Nonschool-based, Quang Nguyen, Field Services Senior Technician, Information Technology

2018

  • School-based, Nelson Villalobos, Safety and Security Assistant, Frost Middle School

  • Nonschool-based, Kevin Brown, Warehouse Supervisor, Financial Services, Woodson Food Services Warehouse,

2017

  • School-based, Rosemary Barry, Administrative Assistant, Frost Middle School

  • School-based, Russel Wade, Building Supervisor, West Springfield High School

  • Nonschool-based, André Marshall, Warehouse Assistant Supervisor, Financial Services, Forte Center

2016

  • Juan (Cesar) Carrasco, Custodian II, Willow Springs Elementary School
  • Emily Godfrey, Librarian, Twain Middle School
  • Jim Lepp, Producer/Director, Information Technology

2015

  • Chun-Yen (Jerry) Lin, Instructional Assistant, Marshall High School
  • Brady Rauch, Coordinator Capital Projects, Facilities and Transportation Services

2014

  • Willie Hillary, Assistant Building Supervisor, Quander Road School
  • Kenny Carter, Warehouse Supervisor, Instructional Services Dept.

2013

  • Julio Dejo, After-School Program Specialist, Lanier MS
  • Steve Kerr, School Investigation Specialist, Dept. of Human Resources

2012

  • Tina West, Administrative Assistant, Hayfield Secondary
  • Elizabeth Payne, K-12 Coordinator for Health, Family Life, & Physical Education, Instructional Services Dept.

2011

  • Shirley Miller, Building Manager, Cooper MS
  • Cheryl Temple, Manager, Assistive Technology Services, Dept. of Special Services

2010

  • John Adams Building Supervisor, Stratford Landing ES
  • Delores (Dee) Herndon, Professional Development Specialist, Dept. of Professional Learning & Accountability

2009

  • Janet Cameron, Public Health Training Assistant, Kilmer Center
  • Sher Tariq Nasir, Database Engineer, Dept. of Information Technology

2008

  • Nancy Bowen, Administrative Assistant, Burke School
  • Tom Reinsel, Coordinator, Dept. of Facilities & Transportation Services

2007

  • Preston Everett, Building Supervisor, Mount Vernon Woods ES
  • Robert Maffett, Technology Support Specialist, Nancy Sprague Center

2006

  • Nancy Gunderman, School Bus Driver, Area III Transportation
  • Scott Springston, Multimedia Production Tech, Sprague Center

2005

  • Michell Colwell, Student Information Analyst
  • Clara Johnson, Building Supervisor, Hunters Woods ES

2004

  • Joseph Nguyen, Dept. of Facilities & Transportation Services
  • Bill Young, Herndon HS

2003

  • Gina Burke, Dept. of Human Resources
  • Cyndi Clyburn, Little Run ES

2002

  • Michael Horgan, Dept. of Information Technology
  • Judy Davidson, Forest Edge ES
  • Irvin Green, South Lakes HS

2001

  • Toni Tate, Dept. of Human Resources
  • Robert Armah-Sawyer, Woodley Hills ES

2000

  • Becky Domokos-Bay, Dept. of General Services
  • Jo Dee Grierson, Floris ES

1999

  • Susan Rexford, West Springfield HS
  • Joanne Frank, Rachel Carson MS
  • Linda Sue Dauphin, Dept. of Information Technology
  • Joyce Dawkins, Dept. of General Services 

HR Connection

Question for Human Resources? Submit it through the HR Connection portal or call 571-423-3000 or 1-800-831-4331.