School Psychologists Assignments

Find the school psychologist assigned to your school

Leadership Team

Dede Bailer, PhD Coordinator 571-423-4250
Donna Desaulniers, MS Program Manager 571-423-4265
Jason McBeth, EdS  School Psychology Supervisor Region 1  571-423-4022 
Michael Axler, PsyD  School Psychology Supervisor Region 2 571-423-4261
Maria Genova, PhD School Psychology Supervisor Region 3 703-317-1443
Cynthia Kirschenbaum, MA School Psychology Supervisor Region 4 703-423-4220
Terry Aliabadi, MA School Psychology Supervisor Region 5 703-503-2519

Acronyms:
AIM = Achievement, Integrity, and Maturity (AIM) Program
ALC = Alternative Learning Center
CSS = Comprehensive Services Site
DHOH = Deaf/Hard-of-Hearing Program
ECAT = Early Childhood Assessment Team
SBED = School-Based Emotional Disabilities 

Elementary School Assignments

School Region School Psychologist
Aldrin Elem 1 Richard Amernick
Annandale Terrace Elem 2 Kelly Rowe
Archer Elem 1 Mila French
Armstrong CSS 1 Debra Wotherspoon
Armstrong Elem 1 Debra Wotherspoon
Bailey's Elem Lower 2 Silvia Stone
Bailey's Elem Upper 2 Bruce Manise
Beech Tree Elem 2 Richard Amernick
Belle View Elem 3 Ukindra Johnson
Belvedere Elem 2 Carol Ann Forrest
Bonnie Brae Elem 4 Sophia Krakowiac
Braddock Elem 2 Jennie Song
Bren Mar Park Elem 2 Katerina Fabian
Brookfield Elem 5 Denise Wilson
Bucknell Elem 3 Marissa Bilodeau
Bull Run Elem 4 Stephanie Harris
Bush Hill Elem 3 Sarah Painter
Camelot Elem 2 Laura Wisotzkey
Cameron Elem 3 Jamie Gardner
Canterbury Woods Elem 5 Marisa Straub
Cardinal Forest Elem 4 Breonna Bryer
Centre Ridge Elem 4 Marty Bouveron
Centreville Elem 4 Erin Kauffman
Cherry Run Elem 4 Kathryn Casterline
Chesterbrook Elem 2 Bernice Todaro
Churchill Road Elem 1 Mila French
Clearview Elem 1 Christine Bilodeau
Clermont Elem 3 Jane-Ellen Monson
Coates Elem 5 Daune Kemp
Columbia Elem 2 Kelly Rowe
Colvin Run Elem 1 Sarah Diaz
Crestwood Elem 3 Diana Lucio
Crossfield Elem 1 Melissa Norris
Cub Run Elem 5 Daune Kemp
Cunningham Park Elem 1 Daniela Wiseman
Daniels Run Elem 5 Kara Hodes
Deer Park Elem 5 Melissa Sokol
Dogwood Elem 1 Kelly Sweeney
Dranesville Elem 1 Christine Bilodeau
Eagle View CSS 5 Jennifer Ghafoori
Eagle View ES 5 Jennifer Ghafoori
Eagle View Preschool 5 Jennifer Ghafoori
Fairfax Villa Elem 5 Kelsey Ferrari
Fairhill Elem 2 Carol Ann Forrest
Fairview Elem 4 Brandi Rosebrock
Flint Hill Elem 1 Melissa Peeples
Floris Elem 5 Melissa Sokol
Forest Edge Elem 1 Emily Milas
Forestdale Elem 3 Nicole Campbell
Forestville Elem 1 Amy Urban
Fort Belvoir Elem-Lower 3 Jaynie Van Sant
Fort Belvoir Elem-Upper 3 Terri Hodges
Fort Hunt Elem 3 Lisa Phifer
Fox Mill Elem 1 Derek Henderson
Franconia Elem 3 Carrie Summers
Freedom Hill Elem 2 Elizabeth Halmon
Garfield Elem 3 David Schatz
Glen Forest Elem 2 Joan Kelleher
Graham Road Elem 2 Catie Hrabrick
Great Falls Elem 1 Steve Handwerger
Greenbriar East Elem 5 David Glasser
Greenbriar West Elem 5 Windi Oehms
Groveton 3 Jamie Gardner
Gunston Elem 3 Nicole Campbell
Halley Elem 4 Kathryn Casterline
Haycock Elem 2 Sarah D'Elia
Hayfield Elem 3 David Schatz
Herndon Elem 1 Daniela Wiseman
Hollin Meadows CSS 3 Heather Kunz
Hollin Meadows ES 3 Heather Kunz
Hunt Valley Elem 4 Shannon Hailer
Hunters Woods Elem 1 Vacancy RC
Hutchison Elem 1 Susan DaSilva
Hybla Valley Elem 3 Susan Fuentes
Island Creek Elem 3 Lindsay Viellieu
Keene Mill Elem 4 Marissa Straub
Kent Gardens Elem 2 Kayla Callister
Kings Glen Elem 4 Kathy Baker
Kings Park Elem 4 Diana Lucio
Lake Anne Elem 1 Emily Milas
Lane Elem 3 Lindsay Viellieu
Laurel Hill Elem 4 Breonna Bryer
Laurel Ridge Elem 4 Lia Mavridou
Laurel Ridge Elem CSS 4 Amber Ong
Lees Corner Elem 5 Karen Brown
Lemon Road Elem 2 Beth Gelfand
Little Run Elem 5 Becky Huff
London Towne Elem 5 Cara Ciccolella
Lorton Station Elem 3 Shannon Hailer
Lynbrook Elem 3 Debbie Perez
Mantua Elem 5 Anna Bukont
Marshall Road CSS 1 Cara Gottheim
Marshall Road Elem 1 Sarah Akers
Mason Crest 2 Michelle Scales
McNair Elem 5 Anne Dell'Olio
Mosby Woods Elem 1 Farah Fazel
Mount Eagle Elem 3 Kelsea Hull
Mt. Vernon Woods Elem 3 Freddie King
Navy Elem 1 Vacancy Vacancy
Newington Forest Elem 4 Lia Mavridou
North Springfield ES 2 Katerina Fabian
Oak Hill Elem 5 Ginny Phinney
Oak View Elem 4 Kathy Truax
Oakton Elem 1 Shannon Clements
Olde Creek CSS 5 Ellen Goldberger
Olde Creek Elem 5 Ellen Goldberger
Olde Creek ES Support 5 Paul Bordelon
Orange Hunt Elem 4 Ethan Villeneuve
Parklawn Elem 2 Elizabeth Halmon
Pine Spring Elem 2 Karen Brown
Poplar Tree Elem 5 Resmi Kunnath
Powell Elem 4 Kathy Baker
Providence Elem 5 Amy Urban
Ravensworth Elem 4 Ethan Villeneuve
Riverside Elem 3 Marissa Bilodeau
Rolling Valley Elem 4 Mike Borsa
Rose Hill Elem 3 Deborah Vogt-Purscell
Sangster Elem 4 Denise Mattingly
Saratoga Elem 3 Meredith Braithwaite
Saratoga Elem Additional 3 Freddie King
Saratoga Elem CSS 3 Meredith Braithwaite
Sherman Elem 2 Sophia Krakowiac
Shrevewood Elem 2 Derek Henderson
Silverbrook Elem 4 Mike Borsa
Sleepy Hollow Elem 2 Michelle Scales
Spring Hill Elem 1 Steve Handwerger
Springfield Estates Elem 3 Jane-Ellen Monson
Stenwood Elem 2 Jill McNeil
Stratford Landing Elem 3 Lisa Phifer
Sunrise Valley Elem 1 Stephanie Harris
Terra-Centre Elem 4 Kathi Thibodeau
Terraset Elem 1 Kelly Sweeney
Timber Lane Elem 2 Beth Gelfand
Union Mill Elem 4 Paul Bordelon
Vienna Elem 1 Sarah Akers
Virginia Run Elem 5 Sarah Diaz
Wakefield Forest Elem 5 Denise Wilson
Waples Mill Elem 1 Becky Huff
Washington Mill Elem 3 Deborah Vogt-Purscell
Waynewood Elem 3 Laura Taylor
West Springfield Elem 4 Farah Fazel
Westbriar Elem 2 Catie Hrabrick
Westgate Elem 2 Kayla Callister
Westlawn Elem 2 Jill McNeil
Weyanoke Elem 2 Lara Jaramillo
White Oaks Elem 4 Jami Segal
Willow Springs Elem 5 Resmi Kunnath
Wolftrap Elem 1 Alysa Dempsey
Woodburn Elem 2 David Glasser
Woodlawn CSS 3 Jenna McCutchen
Woodlawn Elem 3 Jenna McCutchen
Woodley Hills Elem 3 Kelsea Hull

Middle School Assignments

School Region School Psychologist
Burke School 4 Stacie Harmer
Burke School 4 Jillian Hutzel
Burke School 4 Emily Zaic
Carson Middle 1 Melissa Peeples
Cooper Middle 1 Evan Brooks
Franklin Middle 5 Rebekah Haile
Frost Middle CSS 5 Jennifer Zabel
Frost Middle Gen 5 Jennifer/Cara Zabel/Gottheim
Glasgow Middle 2 Elois Berry
Glasgow Middle SBED 2 Sarah Bracken
Hayfield MS 3 Laura White
Herndon Middle 1 Kelley Wells
Herndon Middle CSS 1 Kelley Wells
Holmes Middle 2 Diane Woolheater
Hughes Middle 1 Katie Hidalgo Arietta
Irving Middle 4 Denise Mattingly
Jackson Middle 2 Kirsten Johnson
Key Middle 3 Katie Hamm
Kilmer Middle 2 Alysa Dempsey
Lake Braddock Middle 4 Walena Haider
Lanier Middle 5 Jini Kapur
Liberty Middle 4 Adam Ward
Liberty Middle CSS 4 Adam Ward
Longfellow Middle 2 Sarah D'Elia
Poe Middle 2 Bethany Koszelak
Robinson Middle 4 Erika King
Rocky Run Middle 5 Christine Gauthier
Sandburg Middle 3 Koniko Turner
Sandburg Middle Additional 3 Ukindra Johnson
South County Middle 4 Carrie Summers
Stone Middle 5 Carrie Brown
Thoreau Middle 1 Laura Hall
Twain Middle 3 Yvette Johnson
Twain Middle Additional 3 Carleen McKenzie
Whitman Middle 3 Heather Christian

High School Assignments

School Region School Psychologist
Annandale High 2 Laurie Ottehenning
Annandale High SBED 2 Jillian Hinkley
Cedar Lane Center 1 Trish Gerstman
Cedar Lane Center 1 Jennifer Min
Centreville High 4 Lisa VanLahr
Centreville High SBED 4 Kathy Truax
Chantilly CSS 5 Theresa Giroux
Chantilly High 5 Kristina Crawford
Chantilly SBED 5 Diane Ross
Edison High 3 Antoinette McLean
Fairfax High 5 Sharyn Hunt
Fairfax High SBED 5 Michelle Denny
Falls Church High 2 Andrea Chambers
Falls Church High SBED 2 Jillian Hinkley
Hayfield High 3 Robin Powell
Herndon High 1 Ronne Lancaster
Herndon High SBED 1 Morganne Owens
Justice High 2 Andy Durocher
Justice High SBED  2 Christine Gauthier
Lake Braddock High 4 Mary Olsen
Lake Braddock High SBED 4 Carleen McKenzie
Langley High 1 Anna Davis
Lee High 3 Krystal Lewis
Madison High 1 Dane Charneco
Madison High CSS 1 Leigh Henderson
Marshall High 2 Amy Stark
McLean High 2 Beth Werfel
Mount Vernon High 3 Danielle Magagnoli
Mount Vernon High CSS 3 Pam Rein
Oakton High 1 Erica Evert
Oakton High-SBED 1 Shannon Clements
Quander Road Center 3 Carlos Fernandez
Quander Road Center 3 Renee Hicks
Robinson High 4 Bobbie Dilworth
Robinson High SBED 4 Bobbie Dilworth
Robinson Testing Support 4 Erin Kauffman
South County High 4 Tonya Blanchard
South County High SBED 4 Tonya Blanchard
South Lakes High 1 Beth Moriarty
South Lakes High CSS 1 Josh Kefer
South Lakes High SBED 1 Liz Vater
Thomas Jefferson High 2 Esther Barkat
West Potomac High 3 Jill Preismeyer
West Potomac High SBED 3 Megan Runion
West Springfield High 4 Wendy Segar
Westfield High 5 Dave Thompson
Westfield SBED 5 Morganne Owens
Woodson CSS 5 Julie Robinson
Woodson High 5 Risha Lamba
Woodson SBED 5 Ryan Dickerson

Special Programs Assignments

Special Program Name
Bryant ALC/AIM Sharon Belton
Bryant Alt HS Sharon Belton
Camelot DHOH Laura Wizotsky
Canterbury Woods DHOH Marisa Straub
Davis Center Sarah Painter
ECAT - Virginia Hills Karen Smith
ECAT- Bull Run Carole Cruse-Oliveri
ECAT- Bull Run Ellen Descisciolo
ECAT- Bull Run Nicole Sarampote
ECAT- Dunn Loring Dale Bostwick
ECAT- Dunn Loring Sandi Horton-Lafferty
ECAT- Virginia Hills Anne Brosnan
ECAT-Dunn Loring Annie Klockner-Gonzalez
Frost DHOH Jennifer Zabel
IAS Fairfax Court schools John Barba
Key Center Laura Taylor
Kilmer Center Cara Fratta
Montrose ALC Diane Woolheater
Mtn. View ALC/AIM Marcia Barry
Mtn. View HS Marcia Barry
Multi-Agency Schools Debra Lane
Multi-Agency Schools Peggy Moore
Pimmit preschool Richard Amernick
Pulley Center Sara Bracken
Woodson DHOH Risha Lamba

School Psychology Services

Our school psychologists are mental health specialists with knowledge of child development, the psychology of learning, behavior management and intervention, monitoring progress of students, and program evaluation.