Outstanding Elementary Teacher, Finalists, and School-level Recipients

The outstanding elementary teachers recognized at 2019 FCPS Honors

Lisa Rode2019 Outstanding Elementary School Teacher   

Lisa Rode, 6th Grade Teacher, Kings Glen Elementary School, Region 4

Lisa's contagious enthusiasm for learning, dedication to innovative lessons, and commitment to each student’s success drives her instruction.  In her risk-free classroom community, students truly believe that they can achieve at high levels.  Lisa has found ways to integrate programming, robotics, and engineering into core curriculum within an inclusive 6th grade classroom to include programming robots to demonstrate integer operations; designing rovers to simulate planetary exploration; and participating in “Skype a Scientist” to interface with scientists from around the country. “Through her extensive interest in and passion for STEM, her total devotion to student engagement, and her dedication to fostering communication and creative thinking skills,” said a teammate, “Lisa transforms how both students and staff at Kings Glen learn.”

 

 

2019 Outstanding Elementary School Teacher Finalist  

april doneApril Done, 1st and 2nd Grade Multiage Teacher, Shrevewood Elementary School, Region 2

April makes it her mission to provide students with a multitude of rigorous learning opportunities.  In April’s classroom, observers will find students engaging in meaningful mathematical tasks, utilizing critical and creative thinking strategies, or participating in differentiated activities that meet the needs of diverse learners.  April is a relentless believer in high expectations for students regardless of their diverse needs.  As her school’s math lead, April implemented a parent session on productive struggle, coordinated the organization of resources, and collaborated with colleagues to provide needs-based professional learning.  One colleague noted, “April is always willing to help out when needed whether it is serving on a committee, playing in the staff basketball game, or opening her home for staff celebrations.”

 

 

Allison Omohundro2019 Outstanding Elementary School Teacher Finalist  

Allison Omohundro, 3rd Grade Teacher, Deer Park Elementary School, Region 5

Allison has that magical and perfect balance where people, both kids and adults, want to be around her.  She is fun and engaging and impacts the word beyond her classroom.  She instills a desire to learn as each of her third grade students is given responsibility and autonomy for their own learning.  Allison's students know exactly what is expected of them, and are provided with the tools, guidance, and empowerment to achieve great learning. Just one example, Allison often posts multiple learning targets derived from exit tickets or conferences, and students select the one they will be working on during the lesson.  This differentiation allows each student to own success. She works to encourage  student talent and grow self esteem.

 

 

Michelle Pierce2019 Outstanding Elementary School Teacher Finalist  

Michelle Pierce, Multiple Disabilities Teacher, Great Falls Elementary School, Region 1

In her short time at Great Falls Elementary School, Michelle has led the way to making the multiple disabilities program, a safe and happy classroom of eight students. She has a big heart for her students and always reminds them that they are special to her and that they are loved for who they are.  Michelle says that it’s the little things that her students say or do that keep her coming back to the classroom every year!  Michelle also cares about her teacher assistants.  She often reminds them that she could not do her job without them and gives them credit for the many activities they develop and the support they give to all the students!

 

 

 

Valentino Taguding2019 Outstanding Elementary School Teacher Finalist  

Valentino Taguding, Physical Education Teacher, Island Creek Elementary School, Region 3

Valentino Taguding possesses a rare ability to captivate and inspire children.  His infectious smile, seeds of encouragement, and positive energy help to motivate students while having fun.  He makes learning an adventure as he integrates singing, magic, dance, balloon animals, creative activities, and team-building into his lessons to enhance the learning experience.  He is a “Lifelong Wellness Teacher,” enlightening students to establish healthy lifetime habits, develop an enduring appreciation of physical activity, be knowledgeable nutritionists, and enjoy life.  He believes that children will learn if you show that you care and encourage them to succeed.  His favorite saying is “Believe in yourself and take good care of your body, because if you don’t, then where else will you live?” 

 

 

2019 Outstanding Elementary Teacher - School Recipients

  • Annandale Terrace Elementary School
    • Morrisa Demery, Reading Specialist
  • Bailey's Elementary School for the Arts and Sciences
    • Mari Dean, First Grade Teacher
  • Bailey's Upper Elementary School for the Arts and Sciences
    • Mary Medeiros, Fifth Grade Special Education Teacher *
  • Beech Tree Elementary School
    • Heather Walnock, First Grade Teacher
  • Bonnie Brae Elementary School
    • Sarah Sorenson, Fourth grade teacher
  • Braddock Elementary School
    • Desiree Delgado, Fourth Grade Spanish Teacher
  • Bren Mar Park Elementary School
    • Kim Asselin, Kindergarten Teacher
  • Brookfield Elementary School
    • Bethany Morris, Third Grade Teacher
  • Bucknell Elementary School
    • Gabrielle Wolosik, Sixth Grade Teacher *
  • Bull Run Elementary School
    • Lauren Ortiz, Multiple Disabilities Teacher
  • Burke School
    • Kathleen Montavon, Alternative School Teacher
  • Bush Hill Elementary School
    • Heather Sable, Learning Disabilities Teacher
  • Camelot Elementary school
    • Tiffany Hayden, Kindergarten Teacher
  • Canterbury Woods Elementary School
    • Karen Helmer, Gifted Education Center Teacher
  • Cardinal Forest Elementary School
    • Brian Shields, Fourth Grade Teacher *
  • Centre Ridge Elementary School
    • Tasha Climo, ESOL Teacher
  • Centreville Elementary School
    • Michelle Yang, Third Grade Teacher
  • Cherry Run Elementary School
    • Cindy Ko, Second Grade Teacher
  • Chesterbrook Elementary School
    • Deanna Sivik, Fifth Grade Teacher *
  • Churchill Road Elementary School
    • Rachael Dierman, Third Grade Advanced Academics Program Teacher
  • Clermont Elementary School
    • Shey Gift, Chinese FLES Teacher
  • Coates Elementary School
    • James Olsen, Sixth Grade Teacher
  • Colin Powell Elementary School
    • MaryBeth Hill, Multiple Disabilities Teacher
  • Crossfield Elementary School
    • Beth DeSimone, First Grade Teacher
  • Cunningham Park Elementary School
    • Meg Brinkhuis, Librarian
  • Deer Park Elementary School
    • Allison Omohundro, Third Grade Teacher *
  • Dogwood Elementary School
    • Dawn Maida, Sixth Grade Teacher
  • Dranesville Elementary School
    • Noel Fleming, Adapted Physical Education Teacher *
  • Eagle View Elementary School
    • Lindsey Hansen, Kindergarten Teacher
  • Fairfax Villa Elementary School
    • Alexis Rivera, First Grade Teacher
  • Fairhill Elementary School
    • Catherine Fernandez Martell, Fourth Grade Teacher
  • Fairview Elementary School
    • Fred Pechin, Physical Education Teacher
  • Flint Hill Elementary School
    • Lauren Rodriguez-Gregg, Fifth Grade Teacher
  • Floris Elementary School
    • Lise Greenfield, Learning Disabilities Teacher
  • Forest Edge Elementary School
    • Whitney Landry, Sixth Grade Teacher
  • Forestdale Elementary School
    • Sanela Balic, Preschool Teacher
  • Fort Belvoir Primary School
    • Susan Freewalt, Kindergarten Teacher
  • Fort Belvoir Upper School
    • Alexandrea Neitert, Fourth Grade Teacher
  • Fort Hunt Elementary School
    • Diane Miller, Fifth Grade Teacher
  • Franconia Elementary School
    • Kristen Stump, Third Grade Teacher
  • Franklin Sherman Elementary School
    • Joanna Maslov, Learning Disabilities Teacher
  • Freedom Hill Elementary School
    • Sheila Brosnan, Sixth Grade Teacher
  • Graham Road Elementary School
    • Sean Youngberg, Sixth Grade Teacher *
  • Great Falls Elementary School
    • Michelle Pierce, Multiple Disabilities Teacher *
  • Greenbriar West Elementary School
    • Laura Howard, Second Grade Teacher
  • Groveton Elementary School
    • Alfonso Lopez-Marrero, Kindergarten Teacher
  • Gunston Elementary School
    • Karen Booth, Fourth Grade Teacher
  • Haycock Elementary School
    • Jill Shull, Sixth Grade Teacher
  • Hayfield Elementary School
    • Nicole Johnson, Second Grade Teacher
  • Hollin Meadows Elementary School
    • Deb Drembus, Learning Disabilities Teacher
  • Hunt Valley Elementary School
    • Tara Tamargo, ESOL Teacher
  • Hunters Woods Elementary School for the Arts and Sciences
    • Brian Smith, Strings Teacher *
  • Island Creek Elementary School
    • Valentino Taguding, Physical Education Teacher *
  • Keene Mill Elementary School
    • Nicole Ingegneri, Learning Disabilities Teacher
  • Kent Gardens Elementary School
    • Christine Ammirati, Kindergarten Teacher
  • Kings Glen Elementary School
    • Lisa Rode, Sixth Grade Teacher *
  • Kings Park Elementary School
    • Emily Gill, Kindergarten Teacher
  • Lake Anne Elementary School
    • Dana Issa, Third Grade Teacher
  • Lane Elementary School
    • Hanifa Sori, ESOL Teacher
  • Laurel Hill Elementary School
    • William P. Brady Jr., Physical Education Teacher *
  • Laurel Ridge Elementary School
    • Veronica Bonaccorsy, Physical Education Teacher
  • Lees Corner Elementary School
    • Christina Penton, Second Grade Teacher
  • Lemon Road Elementary School
    • Max Rzodkiewicz, Sixth Grade Teacher
  • Liberty Middle School
    • Jessica Chun, Seventh Grade History Teacher
  • London Towne Elementary School
    • Lucy Zamora, Gifted Education Teacher
  • Lorton Station Elementary School
    • Ella Flowers, Second Grade Teacher
  • Louise Archer Elementary School
    • Amy Stohs, Sixth Grade Teacher
  • Lynbrook Elementary School
    • Daryl Yarmolovich, Fourth Grade Teacher
  • Mantua Elementary School
    • Hannah Hong, Gifted Education Center Teacher
  • Marshall Road Elementary School
    • Sarah Burrowbridge, Sixth Grade Teacher *
  • McNair Elementary School
    • Caitlin Ferraro, Fourth Grade Teacher
  • Mosby Woods Elementary School
    • Carrie Levis, Sixth Grade Teacher *
  • Mount Eagle Elementary School
    • Beth Reidy, ESOL Teacher
  • Mount Vernon Woods Elementary School
    • Deanna Evans, ESOL Teacher
  • Navy Elementary School
    • Rebecca Schnabel, Second Grade Teacher
  • Newington Forest Elementary School
    • Michelle Miller, Second Grade Teacher
  • North Springfield Elementary School
    • Kathleen Nealon, Kindergarten Teacher
  • Oak Hill Elementary School
    • Heidi Bowers, First Grade Teacher
  • Oak View Elementary School
    • Jeanne Lowe, Fourth Grade Teacher
  • Olde Creek Elementary School
    • Patty Smalley, Librarian
  • Orange Hunt Elementary School
    • Katherine Bohn, Third Grade Teacher
  • Parklawn Elementary School
    • Amery Stapleton, Multiple Disabilities Teacher
  • Poplar Tree Elementary School
    • Stefanie Riddile, Librarian *
  • Providence Elementary School
    • Allieh Kheradmand, First Grade Teacher
  • Ravensworth Elementary School
    • Maggie Stem, Learning Disabilities Teacher
  • Riverside Elementary School
    • Arielle Banal, ESOL Teacher
  • Rolling Valley Elementary School
    • Rachel Forte, Learning Disabilities Teacher
  • Rose Hill Elementary School
    • Jennifer Dragonetti, Multiple Disabilities Teacher *
  • Sangster Elementary School
    • Ann Pritz, Fourth Grade Teacher
  • Saratoga Elementary School
    • Samantha Nadeau, Third Grade Teacher
  • Shrevewood Elementary School
    • April Done, First and Second Grade Multiage Teacher *
  • Silverbrook Elementary School
    • Kathryn Desmond, First Grade Teacher
  • Sleepy Hollow Elementary School
    • Stephanie Clowes, Fourth Grade Teacher
  • Springfield Estates Elementary School
    • Richard Dexter, Physical Education Teacher
  • Stone Middle School
    • Sandy Rogers, Learning Disabilities Teacher *
  • Sunrise Valley Elementary School
    • Pat Irwin, Learning Disabilities Teacher
  • Terra Centre Elementary School
    • Dorothy Klieber, Reading Specialist *
  • Timber Lane Elementary School
    • Ashley Davis, Fourth Grade Teacher
  • Union Mill Elementary School
    • Erin Price, Fifth Grade Teacher *
  • Vienna Elementary School
    • Elizabeth Gutowski, First Grade Teacher
  • Wakefield Forest Elementary School
    • Diana Grossman, Fourth Grade Teacher *
  • Walt Whitman Middle School
    • Freda Woods-Lawrence, Mathematics Teacher *
  • Waples Mill Elementary School
    • Laura Cohen, Reading Teacher
  • Waynewood Elementary School
    • Pam Jay, Second Grade Teacher
  • Westbriar Elementary School
    • Rachel Petri, Fourth Grade Teacher
  • Westgate Elementary School
    • Emma O'Grady, Art Teacher
  • Weyanoke Elementary School
    • Amanda K. Kerns, Learning Disabilities Teacher *
  • Willow Springs Elementary School
    • Kristin Creek, Second Grade Teacher *
  • Wolftrap Elementary School
    • Susan W. Robb, Multiple Disabilities Teacher
  • Woodburn School for the Fine and Communicative Arts
    • LaTonya Floyd, Fifth Grade Teacher
  • Woodlawn Elementary School
    • Jocelyn Buck, Second Grade Teacher
  • Woodley Hills Elementary School
    • Anthony Pikul, Kindergarten Teacher *

* Denotes Pyramid-Level Recipient

HR Connection

Question for Human Resources? Submit it through the HR Connection portal or call 571-423-3000 or 1-800-831-4331.