Advanced Academic Programs (AAP) Parent Information Meetings

All elementary schools hold two parent information meetings each fall. The first meeting focuses on available services at the school. The second meeting focuses on screening and identification processes.

Continuum of Services Information Meetings

This meeting will provide families with information about gifted services, known in FCPS as “Advanced Academic Programs, or “AAP".

Meeting dates and times are listed by region. For more information, please contact the Advanced Academic Resource Teacher (AART) at the school.

Region 1

School Name Date Start Time
ALDRIN ES October 3, 2019 7 p.m.
ARMSTRONG ES October 21, 2019 6 p.m.
CHURCHILL ROAD ES October 22, 2019 7 p.m.
CLEARVIEW ES October 16, 2019 8 a.m.
COLVIN RUN ES October 16, 2019 6 p.m.
CROSSFIELD ES    
CUNNINGHAM PARK ES October 8, 2019 7 p.m.
DOGWOOD ES October 10, 2019 6 p.m.
DRANESVILLE ES October 24, 2019 6 p.m.
FLINT HILL ES October 28, 2019 6 p.m.
FOREST EDGE ES October 9, 2019 5 p.m.
FORESTVILLE ES October 16, 2019 9:30 a.m.
FOX MILL ES September 30, 2019 9 a.m.
GREAT FALLS ES September 19, 2019 9 a.m.
HERNDON ES September 26, 2019 6:30 p.m.
HUNTERS WOODS ES    
HUTCHISON ES October 15, 2019 5:30 p.m.
LAKE ANNE ES September 19, 2019 6:30 p.m.
LOUISE ARCHER ES September 26, 2019 9:30 a.m.
MARSHALL ROAD ES September 26, 2019 6:30 p.m.
MOSBY WOODS ES September 17, 2019 8:45 a.m.
NAVY ES October 1, 2019 9 a.m.
OAKTON ES    
SPRING HILL ES October 10, 2019 6:30 p.m.
SUNRISE VALLEY ES September 27, 2019 8:15 a.m.
TERRASET ES October 30, 2019 7 p.m.
VIENNA ES September 17, 2019 6 p.m.
WAPLES MILL ES October 10, 2019 9:30 a.m.
WOLFTRAP ES September 24, 2019 5:30 p.m.

Region 2

School Name Date Start Time
ANNANDALE TERRACE ES 10/11/2019 9 a.m.
BAILEY'S ES 9/5/2019 5:30 p.m.
BAILEY'S UPPER ES PTA Meeting  
BEECH TREE ES 10/17/2019 6:30 p.m.
BELVEDERE ES 10/15/2019 6:30 p.m.
BRADDOCK ES    
BREN MAR PARK ES 10/1/2019 6:30 p.m.
CAMELOT ES 9/19/2019 7 p.m.
CHESTERBROOK ES 9/23/2019 6 p.m.
COLUMBIA ES 9/10/2019 5:30 p.m.
FAIRHILL ES 10/4/2019 9:30 a.m.
FRANKLIN SHERMAN ES 10/8/2019 6 p.m.
FREEDOM HILL ES 10/23/2019 11 a.m.
GLEN FOREST ES 9/23/2019 6:30 p.m.
GRAHAM ROAD ES 9/26/2019 6 p.m.
HAYCOCK ES 10/1/2019 6:30 p.m.
KENT GARDENS ES 9/24/2019 6 p.m.
LEMON ROAD ES 10/4/2019 8:15 a.m.
MASON CREST ES 10/3/2019 8 a.m.
NORTH SPRINGFIELD ES 9/12/2019 6 p.m.
PARKLAWN ES 10/9/2019 6 p.m.
PINE SPRING ES 10/3/2019 7 p.m.
SHREVEWOOD ES 9/24/2019 11 a.m. & 6:30 p.m.
SLEEPY HOLLOW ES 9/26/2019 8:30 a.m.
STENWOOD ES 9/5/2019 6 p.m.
STENWOOD ES 9/5/2019 6 p.m.
TIMBER LANE ES 10/9/2019 5:30 p.m.
WESTBRIAR ES 9/30/2019 9:30 a.m.
WESTGATE ES 10/8/2019 9 a.m.
WESTLAWN ES 10/3/2019 6:30 p.m.
WEYANOKE ES 10/1/2019 6:30 p.m.
WOODBURN ES 9/19/2019 6 p.m.

Region 3

School Name Date Start Time
BELLE VIEW ES 10/8/2019 8:30 a.m.
BUCKNELL ES 9/25/2019 5:30 p.m.
BUSH HILL ES 10/1/2019 6:30 p.m.
CAMERON ES    
CLERMONT ES    
CRESTWOOD ES 10/2/2019 6:00 p.m.
FORESTDALE ES 10/8/2019 6:00 p.m.
FORT BELVOIR ES 9/19/2019 5:00 p.m.
FORT BELVOIR UPPER ES 9/19/2019 5:00 p.m.
FORT HUNT ES    
FRANCONIA ES 10/15/2019 7:00 p.m.
GARFIELD ES    
GROVETON ES 10/3/2019 6:30 p.m.
GUNSTON ES 10/17/2019 5:00 p.m.
HAYFIELD ES 9/25/2019 8:45 a.m.
HOLLIN MEADOWS ES 10/1/2019 6:00 p.m.
HYBLA VALLEY ES 9/5/2019 6:00 p.m.
ISLAND CREEK ES 9/18/2019 10:30 a.m.
LANE ES 9/26/2019 6:30 p.m.
LORTON STATION ES 10/22/2019 6:30 p.m.
LYNBROOK ES 10/18/2019 8:45 a.m.
MOUNT EAGLE ES 10/8/2019 8:45 a.m.
MOUNT VERNON WOODS ES 10/9/2019 6:30 p.m.
RIVERSIDE ES 9/10/2019 6:00 p.m.
ROSE HILL ES 9/10/2019 5:30 p.m.
SARATOGA ES 10/23/2019 6:00 p.m.
SPRINGFIELD ESTATES ES 9/30/2019 6:30 p.m.
STRATFORD LANDING ES 9/26/2019 7:00 p.m.
WASHINGTON MILL ES    
WAYNEWOOD ES 10/2/2019 6:00 p.m.
WOODLAWN ES    
WOODLEY HILLS ES 9/19/2019 6:00 p.m.

Region 4

School Name Date Start Time
BONNIE BRAE ES 10/8/2019 9 a.m.
BULL RUN ES 10/3/2019 7 p.m.
CARDINAL FOREST ES 10/29/2019 6 p.m.
CENTRE RIDGE ES 9/10/2019 6 p.m.
CENTREVILLE ES 10/22/2019 10 a.m.
CHERRY RUN ES 10/23/2019 3 p.m.
FAIRVIEW ES 9/24/2019 6:30 p.m.
HALLEY ES 10/11/2019 5 p.m.
HUNT VALLEY ES 10/2/2019 6:30 p.m.
KEENE MILL ES 9/24/2019 6 p.m.
KINGS GLEN ES 9/30/2019 6:15 p.m.
KINGS PARK ES 10/15/2019 5:30 p.m.
LAUREL HILL ES 10/23/2019 6 p.m.
LAUREL RIDGE ES 9/24/2019 9:20 a.m.
NEWINGTON FOREST ES 10/1/2019 6 p.m.
OAK VIEW ES 9/19/2019 9 a.m.
ORANGE HUNT ES    
POWELL ES 9/18/2019 7 p.m.
RAVENSWORTH ES 9/10/2019 5:30 p.m.
ROLLING VALLEY ES 9/17/2019 6 p.m.
SANGSTER ES 9/26/2019 7 p.m.
SILVERBROOK ES 9/19/2019 7 p.m.
TERRA CENTRE ES 9/27/2019 9 a.m.
UNION MILL ES 10/8/2019 6 p.m.
WEST SPRINGFIELD ES 9/24/2019 6 p.m.
WHITE OAKS ES 11/15/2019 9:30 a.m.

Region 5

School Name Date Start Time
BROOKFIELD ES 10/10/2019 6 p.m.
CANTERBURY WOODS ES 10/3/2019 6:30 p.m.
COATES ES 10/8/2019 6 p.m.
CUB RUN ES 10/2/2019 7 p.m.
DANIELS RUN ES 9/25/2019 6:30 p.m.
DEER PARK ES 10/16/2019 9 a.m. or 4 p.m.
EAGLE VIEW ES 10/7/2019 6 p.m.
FAIRFAX VILLA ES 9/23/2019 9:30 a.m.
FLORIS ES 10/3/2019 6 p.m.
GREENBRIAR EAST ES 9/17/2019 6:30 p.m.
GREENBRIAR WEST ES 10/1/2019 6 p.m.
LEES CORNER ES 10/7/2019 6 p.m.
LITTLE RUN ES 9/25/2019 8 a.m.
LONDON TOWNE ES 10/17/2019 5:30 p.m.
MANTUA ES 10/29/2019 3:30 p.m.
MCNAIR ELEMENTARY 10/1/2019 6 p.m.
OAK HILL ES 9/25/2019 9 a.m.
OLDE CREEK ES    
POPLAR TREE ES 9/26/2019 9 a.m.
PROVIDENCE ES 9/11/2019 6 p.m.
VIRGINIA RUN ES 9/30/2019 7 p.m.
WAKEFIELD FOREST ES 9/18/2019 6:30 p.m.
WILLOW SPRINGS ES 10/11/2019 9:30 a.m.

Screening and Identification Processes Information Meetings

This meeting will provide families with information about how students are screened for Full-Time (Level IV) AAP services.

Meeting dates and times are listed by region. For more information, please contact the Advanced Academic Resource Teacher (AART) at the school.

Region 1

School Name Date Start time
ALDRIN ES October 24, 2019 7 p.m.
ARMSTRONG ES November 25, 2019 4:30 p.m.
CHURCHILL ROAD ES December 4, 2019 9 a.m.
CLEARVIEW ES October 16, 2019 6 p.m.
COLVIN RUN ES November 21, 2019 6 p.m.
CROSSFIELD ES    
CUNNINGHAM PARK ES November 7, 2019 6:30 p.m.
DOGWOOD ES November 21, 2019 6 p.m.
DRANESVILLE ES December 5, 2019 6 p.m.
FLINT HILL ES October 28, 2019 7 p.m.
FOREST EDGE ES November 13, 2019 5 p.m.
FORESTVILLE ES October 16, 2019 10:30 a.m.
FOX MILL ES December 2, 2019 9 a.m.
GREAT FALLS ES December 5, 2019 9 a.m.
HERNDON ES November 19, 2019 5:30 p.m.
HUNTERS WOODS ES November 18, 2019 9:30 a.m. and 5:30 p.m.
HUTCHISON ES December 3, 2019 5:30 p.m.
LAKE ANNE ES December 5, 2019 6:30 p.m.
LOUISE ARCHER ES December 5, 2019 9:30 a.m.
MARSHALL ROAD ES December 5, 2019 6:30 p.m.
MOSBY WOODS ES November 19, 2019 6 p.m.
NAVY ES November 19, 2019 9 a.m.
OAKTON ES    
SPRING HILL ES November 14, 2019 6:30 p.m.
SUNRISE VALLEY ES December 6, 2019 8:30 a.m.
TERRASET ES October 8, 2019 6:30 p.m.
VIENNA ES October 22, 2019 6 p.m.
WAPLES MILL ES December 5, 2019 6 p.m.
WOLFTRAP ES December 3, 2019 2 p.m.

Region 2

School Name Date Start time
ANNANDALE TERRACE ES 12/6/2019 9 a.m.
BAILEY'S ES 10/21/2019 5:30 p.m.
BAILEY'S UPPER ES PTA Meeting  
BEECH TREE ES 11/21/2019 6:30 p.m.
BELVEDERE ES 12/4/2019  
BRADDOCK ES    
BREN MAR PARK ES 10/1/2019 6:30 p.m.
CAMELOT ES 12/5/2019 7 p.m.
CHESTERBROOK ES 12/9/2019 6 p.m.
COLUMBIA ES 10/8/2019 6 p.m.
FAIRHILL ES 11/14/2019 6 p.m.
FRANKLIN SHERMAN ES 12/4/2019 9:30 a.m.
FREEDOM HILL ES 11/13/2019 6 p.m.
GLEN FOREST ES 12/9/2019 6:30 p.m.
GRAHAM ROAD ES 10/14/2019 11 a.m.
HAYCOCK ES 11/19/2019 8:30 a.m.
KENT GARDENS ES 12/5/2019 6 p.m.
LEMON ROAD ES 12/5/2019 6:30 p.m.
MASON CREST ES 10/3/2019 8 a.m.
NORTH SPRINGFIELD ES 12/3/2019 6:15 p.m.
PARKLAWN ES 11/6/2019 6 p.m.
PINE SPRING ES 12/5/2019 7 p.m.
SHREVEWOOD ES 10/21/2019 11 a.m. & 6:30 p.m.
SLEEPY HOLLOW ES 11/21/2019 8:30 a.m.
STENWOOD ES 11/12/2019 6 p.m.
STENWOOD ES 11/12/2019 6 p.m.
TIMBER LANE ES 10/9/2019 6:15 p.m.
WESTBRIAR ES 12/9/2019 9:30 a.m.
WESTGATE ES 11/13/2019 6:30 p.m.
WESTLAWN ES 12/3/2019 6:30 p.m.
WEYANOKE ES 11/20/2019 6:30 p.m.
WOODBURN ES 10/22/2019 6 p.m.

Region 3

School Name Date Start time
BELLE VIEW ES 12/10/2019 8:30 a.m.
BUCKNELL ES 12/11/2019 5:30 p.m.
BUSH HILL ES 12/6/2019 9:30 a.m.
CAMERON ES    
CLERMONT ES    
CRESTWOOD ES 11/6/2019 6 p.m.
FORESTDALE ES 12/4/2019 6 p.m.
FORT BELVOIR ES 12/4/2019 9:30 a.m.
FORT BELVOIR UPPER ES 12/4/2019 9:30 a.m.
FORT HUNT ES    
FRANCONIA ES 12/10/2019 7 p.m.
GARFIELD ES    
GROVETON ES 12/3/2019 6:30 p.m.
GUNSTON ES 11/21/2019 5 p.m.
HAYFIELD ES 11/21/2019 6 p.m.
HOLLIN MEADOWS ES 12/4/2019 6 p.m.
HYBLA VALLEY ES 11/18/2019 5 p.m.
ISLAND CREEK ES 12/4/2019 10:30 a.m.
LANE ES 12/5/2019 6:30 p.m.
LORTON STATION ES 11/25/2019 6:30 p.m.
LYNBROOK ES 11/19/2019 6 p.m.
MOUNT EAGLE ES 11/19/2019 8:45 a.m.
MOUNT VERNON WOODS ES 12/5/2019 6:30 p.m.
RIVERSIDE ES 12/3/2019 6 p.m.
ROSE HILL ES 11/20/2019 5 p.m.
SARATOGA ES 11/20/2019 6 p.m.
SPRINGFIELD ESTATES ES 12/3/2019 6:30 p.m.
STRATFORD LANDING ES 9/26/2019 7:30 p.m.
WASHINGTON MILL ES    
WAYNEWOOD ES 12/5/2019 6 p.m.
WOODLAWN ES    
WOODLEY HILLS ES 11/13/2019 6 p.m.

Region 4

School Name Date Start time
BONNIE BRAE ES 12/4/2019 6 p.m.
BULL RUN ES 10/3/2019 7:30 p.m.
CARDINAL FOREST ES 11/19/2019 6 p.m.
CENTRE RIDGE ES 11/12/2019 6 p.m.
CENTREVILLE ES 11/5/2019 10 a.m.
CHERRY RUN ES 12/4/2019 3 p.m.
FAIRVIEW ES 11/18/2019 6 p.m.
HALLEY ES 11/19/2019 5 p.m.
HUNT VALLEY ES 12/4/2019 6 p.m.
KEENE MILL ES 11/19/2019 6 p.m.
KINGS GLEN ES 11/6/2019 5:30 p.m. @ Kings Park
KINGS PARK ES 11/6/2019 5:30 p.m.
LAUREL HILL ES 11/6/2019 6 p.m.
LAUREL RIDGE ES 12/4/2019 9:20 a.m.
NEWINGTON FOREST ES 12/5/2019 6:30 p.m.
OAK VIEW ES 12/4/2019 6 p.m.
ORANGE HUNT ES    
POWELL ES 10/16/2019 7 p.m.
RAVENSWORTH ES 12/4/2019 9 a.m.
ROLLING VALLEY ES 12/2/2019 6 p.m.
SANGSTER ES 12/3/2019 7 p.m.
SILVERBROOK ES 11/25/2019 9 a.m.
TERRA CENTRE ES 11/19/2019 5 p.m.
UNION MILL ES 12/3/2019 6 p.m.
WEST SPRINGFIELD ES 11/21/2019 8:30 a.m.
WHITE OAKS ES 12/6/2019 10:30 a.m.

Region 5

School Name Date Start time
BROOKFIELD ES 11/20/2019 8:15 a.m.
CANTERBURY WOODS ES 12/5/2019 6:30 p.m.
COATES ES 11/18/2019 6 p.m.
CUB RUN ES 11/21/2019 8:30 a.m.
DANIELS RUN ES 12/3/2019 6:30 p.m.
DEER PARK ES 12/4/2019 3:45 p.m.
EAGLE VIEW ES 11/4/2019 6 p.m.
FAIRFAX VILLA ES 12/3/2019 9:30 a.m.
FLORIS ES 12/5/2019 8:15 a.m.
GREENBRIAR EAST ES 11/13/2019 9:30 a.m.
GREENBRIAR WEST ES 12/4/2019 8:30 a.m.
LEES CORNER ES 10/7/2019 6 p.m.
LITTLE RUN ES 11/13/2019 6 p.m.
LONDON TOWNE ES 12/4/2019 2 p.m.
MANTUA ES 11/12/2019 3:30 p.m.
MCNAIR ELEMENTARY 11/12/2019 6 p.m.
OAK HILL ES 12/3/2019 9 a.m.
OLDE CREEK ES    
POPLAR TREE ES 10/24/2019 5:30 p.m.
PROVIDENCE ES 9/12/2019 6 p.m.
VIRGINIA RUN ES 11/25/2019 8:30 a.m.
WAKEFIELD FOREST ES 12/10/2019 8 a.m.
WILLOW SPRINGS ES 12/2/2019 9:30 a.m.