Outstanding Teacher Previous Winners
FCPS Employee Awards
2023
- Elementary, Laura Senturia, Fourth Grade Teacher, Colin Powell Elementary School
- Secondary, Daniel J. Miller, English Teacher, Fairfax High School
- Secondary, Annie Ray, Orchestra Director, Annandale High School
2022
- Elementary, Essel Linton, Music Teacher, Annandale Terrace Elementary School
- Secondary, Kathleen Jacoby, Band Director, Herndon High School
2021
- Elementary, David Worst, Health and Physical Education Teacher, Rose Hill Elementary School
- Secondary, Jenny Hay, English Teacher, Irving Middle School
2020
- Elementary, Pete Cookson, STEAM Teacher, Laurel Hill Elementary School
- Secondary, Howard L. Brewer Jr., English Teacher, TSRC Alexandria
2019
- Elementary, Lisa Rode, Sixth Grade Teacher, Kings Glen Elementary School
- Secondary, Heather Brueggen, English Teacher, Edison High School
2018
- Elementary, Mary Bauer, Orange Hunt ES
- Secondary, Alissa Oginsky, Holmes MS, Grade 6
2017
- Elementary, Jillian Bell, Brookfield ES
- Secondary, Sarah Thompson, Twain MS, English
2016
- Corey Thornblad, Kilmer MS, Social Studies
2015
- Kimberly Scott, Franklin MS, English
2014
- Moosa Shah, Rachel Carson MS, Biology
2013
- Melissa Porfirio, Crestwood ES, Grade 1
2012
- Charles Sabatier, Mount Vernon HS, Physics
2011
- Jamie Sawatzky, Rocky Run MS, Social Studies
2010
- Brigitte Lavey, Langley HS, History
2009
- Francis Payne, Falls Church HS, History and AVID Program Coordinator
2008
- Michelle Ohanian, Mountain View Alternative HS, ESOL
2007
- Bob Eichorn, Cedar Lane School, Computer Enhanced Instruction
2006
- Lynn F. Riggs, Bailey’s ES for the Arts and Sciences
2005
- Stephen Scholla, Oakton HS, Physics
2004
- Joseph Hills, Lake Braddock SS, World Studies
2003
- Inge Pisano, Oakton HS, French/German
2002
George Juliano, Robinson SS, Art/Ceramics
2001
- Edward D. Heffernan, Silverbrook ES, Grade 3
2000
- Gail Ritchie, Kings Park ES, Kindergarten, Grade 1
1999
- Shirley Folsom, Mount Eagle ES, Reading, Title I
1998
- Regla Armengol, Bailey's ES, Arts & Science Spanish Immersion
1997
- Philip Bigler, Thomas Jefferson HSST, History
1996
- Gretchen Portwood, Woodson HS, Journalism
1995
- Kristi Thomas, Riverside ES, Band Director
1994
- Rebecca McDonnell-Sacra, McLean HS, Biology
1993
- Emelie Parker, Bailey's ES, Grade 1
1992
- Sharon Mullen, Woodley Hills ES, Grade 1
1991
- Diane Elaine Breakiron, Stuart HS, Biology
1990
- Vern Williams, Longfellow MS, Mathematics
1989
- Lena Goreski, Lake Anne ES, Kindergarten
1988
Teresa Zutter, Juvenile Detention Center, Special Education
1987
- Ronald Axelrod, West Springfield HS, English
1986
Raymond Wilkins, South Lakes HS, Fine Arts
1985
- Dorothy Lytal, Fort Hunt ES, Grade 1
1984
- Jewell Alexander, West Springfield HS, English
1983
- Nancy Gibbs Fox, Wolftrap ES, Music
1982
- Maureen O'Donnell, Woodson HS, Latin