FCPS Winter 2019 Virginia High School League Sports Champions

By Communication and Community Relations Staff
Spotlight
March 11, 2019

FCPS student-athletes had a successful winter 2018-19 sports season. Four FCPS teams and 25 individuals won the Virginia High School League (VHSL) championships in their respective sports. 

The teams winning championships were:

  • Robinson Secondary School, Class 6 Wrestling. 
  • Oakton High School, Class 6 Boys Swim/Dive. 
  • Madison High School, Class 6 Girls Swim/Dive.
  • Robinson Secondary School, Class 6 Gymnastics. 

Individuals that won state championships were:

  • Samuel Gerard, Robinson Secondary School, Class 6 Wrestling, 106 pounds.
  • Gabriel Mendelson, West Springfield High School, Class 6 Wresting, 195 pounds.
  • Thomas Mukai, Robinson Secondary School, Class 6 Wrestling, 220 pounds. 
  • Oakton High School, Class 6 Boys Swim/Dive, 200 yard relay.
  • Centreville High School, Class 6 Girls Swim/Dive, 200 yard relay.
  • Nick Highman, Oakton High School, Class 6 Boys Swim/Dive, 200 yard individual medley.
  • Anthony Grimm, Oakton High School, Class 6 Boys Swim/Dive, 50 yard freestyle. 
  • Max Flory, Robinson Secondary School, Class 6 Boys Diving. 
  • Minh Donnell, Woodson High School, Class 6 Girls Diving.
  • Ari Snow, Lee High School, Class 5 Boys Diving.
  • Lexi Cuomo, Centreville High School, Class 6 Girls Swim/Dive, 100 yard butterfly.
  • Daniel Gyenis, Oakton High School, Class 6 Boys Swim/Dive, 500 yard freestyle.
  • Oakton High School, Class 6 Boys Swim/Dive, 200 yard freestyle relay.
  • Will Koeppen, Langley High School, Class 6 Boys Swim/Dive, 100 yard backstroke.
  • Anna Keating, Madison High School, Class 6 Girls Swim/Dive, 100 yard breaststroke. 
  • Katie Shiffer, Robinson Secondary School, Class 6 Gymnastics, balance beam.
  • Kelly Murphy, Robinson Secondary School, Class 6 Gymnastics, floor exercise.
  • Aly Conyers, South County High School, Class 6 Girls Indoor Track, 500 meter dash. 
  • Sean Stuck, West Springfield High School, Class 6 Boys Indoor Track, 3200 meter run. 
  • South Lakes High School, Class 6 Girls Indoor Track, 4x400 meter relay. 
  • Woodson High School, Class 6 Boys Indoor Track, 4x400 meter relay. 
  • West Springfield High School, Class 6 Girls Indoor Track, 4x800 meter relay.
  • Hannah Richardson, Langley High School, Class 6 Girls Indoor Track, pole vault.
  • Hannah Waller, South Lakes High School, Class 6 Girls Indoor Track, long jump.
  • Teresa Myrthil, Robinson Secondary School, Class 6 Girls Indoor Track, triple jump. 

Congratulations to all of our student athletes!