FCPS Winter 2018 Sports Champions

By Communication and Community Relations
Spotlight
March 28, 2018
South County High School Basketball
South County High School's Boys Basketball team.  

FCPS student-athletes had a successful 2017-18 winter sports season. Six FCPS teams and 32 individuals won the Virginia High School League (VHSL) championships in their respective sports. 

The teams winning championships were:

  • Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Class 5 Boys Swimming and Diving. 
  • South County High School, Class 6 Boys Basketball.
  • Robinson Secondary School, Class 6 Girls Gymnastics. 
  • Langley High School, Class 6 Boys Swimming and Diving.
  • Madison High School, Class 6 Girls Swimming and Diving. 
  • Robinson Secondary School, Class 6 Theatre.

Individuals that won the state championship were:

  • Chauncey Chambers, Lee High School, Class 5 Boys Indoor Track, Triple Jump.
  • Jonathan Pollock, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Class 5 Boys Swimming and Diving, 200 Freestyle.
  • Jonathan Pollock, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, Class 5 Boys Swimming and Diving, 100 Freestyle.
  • Anna Landon, Falls Church High School, Class 5 Girls Swimming and Diving, 50 Freestyle. 
  • Anna Landon, Falls Church High School, Class 5 Girls Swimming and Diving, 100 Freestyle. 
  • Sam Simon, McLean High School, Class 6 Girls Gymnastics, All-Around. 
  • Kelly Jackson, Madison High School, Class 6 Girls Gymnastics, Uneven Parallel Bars. 
  • Sam Simon, McLean High School, Class 6 Girls Gymnastics, Balance Beam. 
  • Oakton High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 200 Yard Medley Relay.
  • Tyler Zuyus, Langley High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 200 Freestyle.
  • Casey Storch, Langley High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 200 Individual Medley. 
  • Conor Casey, Woodson High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, Dive. 
  • Tyler Zuyus, Langley High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 500 Freestyle.
  • Anthony Grimm, Oakton High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 100 Backstroke. 
  • Casey Storch, Langley High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 100 Breaststroke.
  • Langley High School, Class 6 Boys Swimming and Diving, 400 Yard Freestyle Relay.
  • Cassidy Bayer, West Potomac High School, Class 6 Girls Swimming and Diving, 200 Freestyle. 
  • Holly Jansen, West Potomac High School, Class 6 Girls Swimming and Diving, 200 Individual Medley.
  • Haley Fisher, Mount Vernon High School, Class 6 Girls Swimming and Diving, Dive.
  • Grace Cutrell, Herndon High School, Class 6 Girls Swimming and Diving, 100 Freestyle.
  • Centreville High School, Class 6 Girls Swimming and Diving, 200 Yard Freestyle Relay.
  • Anna Keating, Madison High School, Class 6 Girls Swimming and Diving, 100 Breaststroke.    
  • Jay Pendarvis Jr., Annandale High School, Class 6 Boys Indoor Track, 300 Meter Dash.
  • Caden Billak, Centreville High School, Class 6 Boys Indoor Track, Long Jump.
  • Hannah Waller, South Lakes High School, Class 6 Girls Indoor Track, 55 Meter Dash. 
  • Hannah Waller, South Lakes High School, Class 6 Girls Indoor Track, 300 Meter Dash.
  • Olivia Duston, Herndon High School, Class 6 Girls Indoor Track, 1000 Meter Run.
  • Isabelle Gulgert, South Lakes High School, Class 6 Girls Indoor Track, 1600 Meter Run.
  • West Springfield High School, Class 6 Girls Indoor Track, 4x800 Meter Relay.
  • Hannah Robertson, West Springfield High School, Class 6 Girls Indoor Track, Pole Vault. 
  • Tyler Matheny, Lake Braddock Secondary School, Class 6 Wrestling, 182 pounds. 
  • Thomas Mukai, Robinson Secondary School, Class 6 Wrestling, 220 pounds. 

Congratulations to all of our student athletes on a fantastic winter sports season!